čtvrtek 2. srpna 2018

Kaplička

... nejstarší stavbou a zároveň významnou kulturně historickou památkou obce Rudice je kaplička s lipami u silnice do Nezdenic, pocházející z 15. století a podle místního občana zasvěcena Panně Marii. V polovině 19. století byla přestavěna a nyní se jedná o stavbu obdélného půdorysu, v průčelí s trojúhelným štítem, završeným sedlovou střechou a na vrcholu s dvouramenným křížem. Od 19. 7. 1993 je kaplička památkově chráněna.

O Rudicích v okolí říkají, že jsou středem světa a nachází se zde zemská osa.
Místní pověst v dávných dobách vznikla prý takto: Po smrti hvězdáře Koperníka, který hlásal, že Země se otáčí kolem Slunce, utíkali jeho žáci obviněni z kacířství z Polska a uložili se k odpočinku i v Rudicích. Občané je dobře počastovali a tu jeden z nich zabodl poutnickou hůl do země a řekl: "I zde je střed světa." Jeden obyvatel si postavil na domě v roce 1932 sluneční hodiny a zde bylo napsáno Zemská osa. Později v roce 1943 za války byla nad kostelem postavena dřevěná bouda, kde se nad dveřmi objevil nápis "Střed světa".
Přijatelné vysvětlení pověsti podal jeden z bývalých kronikářů: Kdysi chodívali lidé většinou pěšky, protože nic nejezdilo. Z Rudic do okolních vesnic trvala cesta pěšky přibližně hodinu přes les, polními cestami nebo přes pasinky, a tak Rudice tedy byly skutečně středem toho malého tehdejšího světa.


Skvělý nápad, který si zaslouží reklamu a také doporučení, aby se v blízkém okolí umístil odpadkový koš na odlepené zadní papíry :o(
Také máte u vás v obci zásobník reflexních prvků nebo o této vymoženosti zatím nikdo neví, jako v naší vesnici?

2 komentáře:

  1. Moc pěkná kaplička i krajina :)
    Hlásím, že takové zásobníky k nám ještě nedorazily nebo jsem si nevšimla :)

    OdpovědětVymazat

Děkuji za návštěvu a čas strávený na mém blogu. Přeji vám pohodový krásný den.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...