pátek 2. června 2017

Україна => Мукачево => Замок Паланок

... největším lákadlem města Mukačeva je hrad Palanok tyčící se na skalisku nad městem. Stojí na výrazném sopečném kuželi 68 metrů nad okolním terénem.  Dnešní podobu získal hrad Palanok na přelomu 17. a 18. století. Po neúspěšném povstání z roku 1711 připadl hrad rakouskému císaři. Za vlády Josefa II. byl Palanok přebudován na vězení, kam byli posíláni nepohodlní vězni z celého mocnářství. Během revoluce v roce 1848 byli osvobozeni všichni vězni (19 700 vězňů) a roku 1896 následuje likvidace věznice. Poté hrad chátrá až do roku 1919, kdy je zde umístěna čs. vojenská posádka. Za války sloužil hrad jako kasárna pro maďarské vojsko. Roku 1960 zde byla umístěna škola mechanizátorů a konečně v roce 1970 muzeum. Dnes jsou na hradě umístěny četné sbírky dokumentující historii i současnost Zakarpatí.
( zdroj: nakladatelství SKY - UKRAJINSKÉ KARPATY, ZAKARPATSKÁ UKRAJINA, POLONINY )
Název Palanok dostal hrad podle středověkého opevnění slovanského hradiště s kůlovými hradbami (palisády). Právě na jeho místě se v 9. století usídlili Slované a založili zde opevněné hradiště. Mongolský chán Baty na hrad při svém tažení v letech 1237-1242 raději ani neútočil. Roku 1307 uherský král Karel Robert prohlašuje hrad svým majetkem a silně ho opevňuje. Po vymření Arpádovců počátkem 14. století se hrad stává majetkem palatina Omodea, jehož synové se spojují s Matúšem Čákem Trenčianským, který sídlí na pevném hradě slovenského Trenčína. V roce 1396 dostal hrad lénem od uherského krále Zikmunda Fedor Korjatovič, který na hradě vládl až do své smrti v roce 1414. V letech 1445-1456 hrad Palanok patřil uherskému a sedmihradskému šlechtici Jánoši Hunyadymu, pak často mění majitele (např. transylvánská knížata Zápolští). Koncem 15. století se hrad stává majetkem českého krále Vladislava II. Po bitvě u Moháče roku 1526, kdy zaniká uherský stát, následuje 40 let sporů o vlastnictví hradu mezi rakouskou a transylvánskou stranou. Štěstí se střídavě přiklánělo na obě strany. Roku 1635 se majitelem hradu stává Jiří Rákocsi I., který je o 14 let později požádán Bohdanem Chmelnickým o pomoc při kozáckém povstání proti Polsku. Asi nejznámějším obdobím se stává rozmezí let 1685-1688, kdy manželka Emericha Thökölyho, Helena Zrinská, bránila úspěšně hrad proti císařským vojskům generála Caprara. Její syn, František II. Rákoczi (vůdce následujícího stavovského povstání proti Habsburkům) tady na hradě prožíval první školu odboje. Zraky celé tehdejší Evropy byly obráceny právě k této mohutné pevnosti.
( zdroj: nakladatelství SKY - UKRAJINSKÉ KARPATY, ZAKARPATSKÁ UKRAJINA, POLONINY )

 S elektřinou je to prosté - od pantáty vedou dráty do žárovky nade vraty.
Dále proud se přelévá do stodoly, do chléva, aneb všude samé vedení :o)

4 komentáře:

 1. Elektrické káble ako pavučina. Nuž Ukrajina, tam asi človek musí byť pripravený na všetko. Ale aj tak má tá krajina svoje čaro.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kouzlo je především v přírodě, v možnosti vrátit se ve vzpomínkách do 70. - 80. let minulého století a vidět neskutečně skutečné věci :o)
   Moni, děkuji a přeji krásný den.

   Vymazat
 2. Všechno nejlepší k svátku! Hodně výletů a zajímavých objektů :)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za návštěvu a čas strávený na mém blogu. Přeji vám pohodový krásný den.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...