neděle 26. února 2017

Husí hora

... jen místní snad vědí, proč se svahu s vinohradem říká Husí hora. Kousek nad vinohradem s výhledem do dalekého okolí stojí socha Panny Marie, které snad nejvíce útrap přinesla moderní doba spojená s rozvojem automobilové dopravy. Původní socha byla pořízena nákladem Rolnické záložny v Hluku v roce 1894 a zhotovil ji sochař a kameník Jan Cingroš. Při několika dopravních nehodách byla poškozena natolik, že ji už nebylo možno opravit. Proto byla v roce 1998 nahrazena sochou novou, z té původní zůstal pouze kamenný podstavec.
( zdroj: http://kronikahluk.cz,  )
 
Poutní areál Svatý Antonínek v pozadí vlevo a vpravo Ostrožská Lhota
Bílé Karpaty - v pozadí vlevo rozhledna na Velkém Lopeníku a televizní vysílač na Velké Javořině
Velká Javořina s televizním vysílačem
Jarní práce ve vinohradu Husí hora
Doufám, že nezklamu věrné čtenáře s novou tématikou příspěvků. Všechno začalo doporučením webových stránek drobnepamatky.cz, které jsem doposud neznala. Po delším váhání, nastudování všech pravidel a kategorií, jsem se zaregistrovala a přidala k týmu lidí, kteří mapují a dokumentují drobné památky v ČR. Zatím postupně, jak čas dovolí, vkládám fotografie ze starších příspěvků. Hodně památek mám špatně nafocených, ale vlastně díky nim se stále učím novému úhlu pohledu. Pokud máte někdo fotografie drobných památek ve svém okolí a nejsou zveřejněny, může se zaregistrovat a pomoci zdokumentovat památné kříže, sochy, kapličky, Boží muky, sloupy, památníky atd. ve svém kraji. Zjistila jsem, že v našem Zlínském kraji je zmapovaných drobných památek velmi málo, a tak vyrážíme na výlety, pomocí starých map, GPS souřadnic hledáme dávno zapomenou historii. Pak už stačil jeden malý nápad, založila jsem účet instagram.com/hej.pe/ a drobným památkám v našem i vzdáleném okolí dělám reklamu, které najdete pod hashtagem #drobné_památky :o)

4 komentáře:

 1. Vynikajúci nápad, veľká inšpirácia pre mňa.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem ráda, že se nápad líbí a inspiruje :o)

   Vymazat
 2. Moc pěkná socha! A ten projekt Drobných památek vypadá lákavě :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Problém je akorát ten, že když už něco fotím, tak si musím o daném objektu i zjistit historii a okolnosti, proč na daném místě stojí atd. Ale není to žádné povinné pravidlo :o)

   Vymazat

Děkuji za návštěvu a čas strávený na mém blogu. Přeji vám pohodový krásný den.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...