neděle 6. listopadu 2016

Havířov č. p. 4

... cenná Kotulova dřevěnka na dnešní Hálkově ulici byla spolu s areálem přilehlé zahrady při moderní zástavbě města Havířov záměrně zachována, jako ukázka původní vesnické zástavby. Takovéto a podobné stavby, byly pro Těšínsko typické v období od konce 18. až do konce 19. století. Doškové střechy se ve větší míře objevovaly až v okolí Bohumína a dnes již téměř nejsou k nalezení. Budova prezentuje bytový standard rodiny středně zámožného chalupníka, přičemž poslední generace majitelů se věnovaly zemědělství již jen částečně a hlavní zdroj výdělku nalézali v okolních průmyslových podnicích nebo v dolech. Uváděné datum výstavby této chalupy, rok 1781, je nutno brát s určitou rezervou. První majitelem a snad také stavitelem budovy byl jistý Folwarczny, jehož jméno najdeme vyryté v trámu u dveří. Koupí se dům stal majetkem rodiny Kotulů, jejichž potomci zde bydleli až do roku 1975. Tato chalupa obdélně čtvercového půdorysu stojí na omítnuté podezdívce z lomeného kamene a cihel. Některé části vnitřních stěn, komín a pec jsou zděné a omítnuté, ostatní části jsou roubené ze středně silných jen málo opracovaných kmenů. Spáry jsou těsněné suchým mechem. Sedlová střecha je pokrytá slaměnými došky. Plochy štítů jsou hladké bez ozdob. Podle půdorysní dispozice se jedná o trojdílný, komorový dům. To znamená, že střední chodba, ve které najdeme pec na pečení chleba a schodiště na půdu, rozděluje budovu na dvě části, z nichž každá má jednu větší a jednu menší místnost. Po náročných adaptačních pracích byl objekt zpřístupněn veřejnosti jako expozice lidové bytové kultury na přelomu 19. a 20. století. Stálá výstava, která je činná od roku 1979, je expoziturou Muzea Těšínska.
Expozice bydlení prezentuje vybavení interiéru a způsobu života na přelomu 19. a 20. století ve střední části Těšínského Slezska. Tato doba je charakteristická pro vznik tzv. kovozemědělského hospodaření. Od počátku 19. století se zde rozvíjel hornický průmysl, a tak mnozí bezzemci a chalupníci našli nový zdroj výdělku. Mnozí si však ponechávali malé hospodářství a stálý příjem z práce na šachtě doplňovali příjmem z malého hospodářství. Pěstovali obilí, brambory, zeleninu, chovali krávu, prase, králíky, slepice a často i včely. Proto také najdeme v obydlí nářadí na zpracování mléka a včelařské potřeby. Obytné místnosti jsou vybaveny dobovým nábytkem. V interiérech návštěvníci shlédnou celou řadu keramických výrobků, pocházejících z místních bludovických hrnčířských dílen. Tato keramika se proslavila zejména díky své poslední vývojové fázi, kdy hrnčíři začali vyrábět džbány a jiné nádoby s bílou polevou a barevným květinovým dekorem.
 Zděná stodola s chlévem v polozapuštěném sklípku je objektem mnohem mladším než chalupa. Původně zde stávala celodřevěná stodola větších rozměrů. S odstoupením od čistě zemědělského způsobu obživy se zmenšila potřeba úložného prostoru pro obilí a rozměry nové stodoly se tomu přizpůsobily. V objektu jsou vystavena různá zemědělská nářadí včetně těch, která byla používána v dřívější době, a uvidíme zde prostor, ve kterém majitelé chovali krávu a prase a taktéž skladovali potřebné nářadí.
Součástí hospodářství je větrný mlýnek "viatrak". Podobné mlýnky se objevily v usedlostech Slezska koncem 19. století. Mlecí zařízení je umístěno obvykle v malém prkenném stavení, křídla mlýnku byla z počátku dřevěná, později železná. Toto mlecí zařízení sloužilo především ke šrotování obilí. Ve 30. letech 20. století byly některé mlýnky připojeny k elektrickému nebo benzinovému motoru. Návštěvníci mohou sledovat mlecí zařízení v provozu.

Netušila jsem, že nejmladší město ČR ukrývá kousek od zimního stadionu AZ Havířov a prodejny Kaufland takový historický skvost. Co mě mrzelo nejvíce, byl zákaz focení v interiéru, který není umožněn ani za příplatek ke vstupnému.

6 komentářů:

 1. Tyhle staré domky úplně zbožňuji. Na fotce studny jsou brusné kotouče, těch tady je u nás hodně k vidění ještě z dob funkčních brusíren, skláren a mačkáren.
  Hezký den:)
  A

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Heč, komentovaná prohlídka byla pouze pro mne, protože jsem byla ten den jediný návštěvník :o) Přesto se mi nepodařilo paní průvodkyni přemluvit, abych mohla cvaknout pár záběrů v interiéru.
   Na studni jsou mlýnské kameny, ale je fakt, že podobně vypadají i brusné kotouče. Vždyť jo, ve vašem okolí bývalo hodně skláren a jak fungovaly mačkárny skla nevím, ale podle toho názvu asi nějak tvarovaly (mačkaly) sklo. Doufám, že odvozuji správně, jinak se nějaký odborník přes sklo pobaví :o)
   Měj se a užívejte adventních dnů, P.

   Vymazat
 2. Krásná chaloupka - dobře, že ji zachovali a zpřístupnili:) Tu nemožnost focení taky nechápu. Většinou máme poslední dobou dobrou zkušenost - tak snad to příště už půjde.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Spíš si myslím, že zaspali dobu a díky tomu jim částečně utíká zisk. Příplatek za focení není závratná částka a je hodně návštěvníků, kteří si rádi zaplatí :o)

   Vymazat
 3. Miluju starý domečky...škoda, škoda, že nejsou obrázky zevnitř...ráda se dívám, jak se dřív žilo a do Havířova je tak daleko... pěkné dny

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám stejnou "lásku" :o)
   Ač se to nezdá, tak v těch domech je všechno promyšlené a vše sloužilo k užitku, tak jak mělo.
   Co se týká fotek, tak jsem se fotograficky vyřádila ve Skanzenu Strážnice a příspěvky je možné vyhledat v archívu :o)

   Vymazat

Děkuji za návštěvu a čas strávený na mém blogu. Přeji vám pohodový krásný den.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...