pátek 28. října 2016

Odchylka 30 metrů

... v hustém smrkovém lese na břehu potoka Olešky je ukrytý nejvýchodnější bod České republiky, ke kterému vás zavede pěšina vysypaná pilinami kolem tabulí krátké naučné stezky. Jako bonus vás přivítá malebná krajina s roztroušenými samotami, horskými políčky a pasoucími se stády ovcí. Ze sousedního Polska možná pocítíte i svěží závan exotického východu, který sem zasahuje společně s hřebeny karpatských hor. Bod a zároveň lom státní hranice je vyznačen nepřímo hraničním znakem č. I/12bP, který se nachází na polském území. Na mezníku je vytesaný letopočet 1920, který upomíná na konečné řešení problematické oblasti Těšínska. Definitivní hraniční čára československo-polské hranice v oblasti Těšínska, Oravy a Spiše byla zanesena do Rozhodnutí konference velvyslanců ze dne 28. července 1920. Rozhodnutí konference velvyslanců, společně s Versailleskou a Sévreskou mírovou smlouvou, stanovily nové československo-polské hranice. Hraniční mezník č. I/12a, kterým probíhá hranice v přímé linii jižním směrem, je zároveň nejvýchodnějším hraničním znakem ČR.
Perlička s příchutí státního tajemství
Zjistit přesné souřadnice nejvýchodnějšího bodu v ČR není zrovna jednoduché. Při zkoumání souřadnic na pamětním kameni si můžeme všimnout, že se liší vteřiny severní šířky od údaje, který je na sousední tabuli. Zatímco na kameni je zvěčněno 49° 33´ 1 N, cedule hlásá 49° 33´ 02N, což ale znamená rozdíl 30 metrů! Na rozdíly lze narazit i v různých odborných zdrojích, kde se souřadnice liší opět v řádu vteřin. utor článku topografický ústav, který bohužel nepomohl, stejně jako Český úřad zeměměřický a katastrální - zde dokonce na dotaz, jaké jsou přesné souřadnice nejvýchodnějšího bodu ČR, odpověděli, že tuto informaci nesmějí zveřejňovat a že se musejí obrátit na Ministerstvo vnitra ČR. Už to vypadalo, že to bude akce pro agenta, který bude muset infiltrovat vnitro, oddělení státních hranic. Nakonec ale z ministerstva vnitra poslali souřadnice, které jsou uvedené v mapce zde. A proč se tedy liší údaje na pamětním kameni a ceduli? Rytec se spletl, nebo možná se mu lépe vyrývala jednička než dvojka :o)
 
Skalnaté koryto potoka Olešky

6 komentářů:

 1. Ahoj Peťo, jen mě tak napadlo, kolikatery boty za rok asi prošlapeš ;) Měl bych chodit taky víc ven, ale život si to jaksi dělá jinak :)) Krásné dny podzimní tobě i rodince z kopců Šumavských :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mílo, dobrý dotaz ohledně bot, který mě pobavil :o) Asi zklamu výrobce i prodejce, protože na mých nohách nezbohatnou :o) Mám jedny kvalitní celoroční kotníkové pohorky, které v srpnu oslavily osm let :o) Cena tenkrát byla šílená (6-7tisíc Kč?), ale investice nelituji, protože ještě nějaký ten rok vydrží :o) Snad, protože nohy jsou zatím "mladé" 40+, ale hlava je blbá, protože si nevzpomněla, že nemám sbalený krokoměr a nyní nevím, kolik jsme skutečně našlapali :o( Jinak těch výšlapů není zas tak moc, jen to tak vypadá na blogu. S přáním pohodové neděle, Petra.

   Vymazat
 2. Hmm, to je teda zapeklité. A to rozluštění záhady mě pobavilo.
  No, nevadí, já na těch metrech zase až tak nebazíruji.)) A moc pěkný rozcestník. Volné pozemky na měsíci:D)))
  Opět díky za krásnou procházku (a šetřím boty)
  Měj se báječně Petruško:)
  A

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rytec neměl asi svůj den :o)
   Co se týká procházek, tak těch tu ještě mám na zpracování hodně, ale kdy je dodělám je ve hvězdách.
   Andri, posílám pozdrav do zasněžených Jizerských hor :o)

   Vymazat
 3. Moc zajímavé počtení - ráda jsem se poučila. A je to pěkné místo.
  Zdravím :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Škoda jen, že informace najdu až po návratu domů.

   Vymazat

Děkuji za návštěvu a čas strávený na mém blogu. Přeji vám pohodový krásný den.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...