sobota 27. srpna 2016

Dojemný příběh jednoho stadionu

... fotbalový stadion Za Lužánkami se nachází v brněnské městské části Brno-Královo Pole. O stavbě fotbalového stadionu uvažovalo město Brno již ve třicátých letech minulého století. Stavba byla zahájena a pro nedostatek finančních prostředků ukončena. Za tzv. druhé republiky v roce 1939, po Mnichovské dohodě, vznikl pokus o obnovení stavby, ale z pochopitelných důvodů nebyl realizován. Stadion nakonec byl postaven v letech 1949 - 1953. Do roku 2001 na něm své zápasy hrával fotbalový klub FC Zbrojovka Brno. Na jaře roku 2015 započala skupina fanoušků pod vedením bývalého fotbalisty Petra Švancary zchátralý stadion svépomocí opravovat. Od února do června roku 2015 proběhla na stadionu série brigád na jeho obnovu a vyčištění, které se zúčastnily stovky dobrovolníků. Cílem bylo dostat stadion do provozu schopného stavu tak, aby na něm v červnu téhož roku mohla být uspořádána fotbalová exhibice u příležitosti rozloučení tohoto hráče s profesionální kariérou. Dne 27. června 2015 areál stadionu po 14 letech znovu ožil. O samotné exhibiční utkání Petra Švancary byl nakonec takový zájem, že plánovaná kapacita byla výrazně překročena a podle odhadů utkání na stadionu přihlíželo až 35 000 diváků, což byla nejvyšší návštěvnost fotbalového utkání v Česku od roku 1996.
Ocenění The Stadium Business Awards 2016
 Příběh oživení fotbalového stadionu Za Lužánkami v Brně zvítězil v soutěži Stadium Business Awards 2016 v kategorii Udržitelnost a komunita. Ocenění převzali brněnští zástupci na slavnostním vyhlášení soutěže, které se uskutečnilo na ploše fotbalového stadionu Realu Madrid. Na oživení stadionu Za Lužánkami se podílel hlavně bývalý hráč Zbrojovky Petr Švancara, který v roce 2015 uspořádal svou rozlučku s kariérou a do hlediště dorazilo 35 tisíc lidí. "Byl to největší komunitní projekt na světě, vyhráli jsme na plné čáře. Je to neskutečná reklama nejen pro Brno, ale i pro celou Českou republiku. Ještě umocněné tím, že se to předávalo na stadionu Santiaga Bernabeua," řekl  Švancara novinářům. V kategorii Udržitelnost a komunita bylo nominováno sedm projektů. Mezi nimi bylo například nové LED osvětlení stadionu Arsenalu, nový stánek fanoušků Manchesteru United v Broadhurst parku i projekty zaměřené na vylepšení životního prostředí na kriketovém stadionu v Sydney. Vyhlašovali se vítězové v 16 kategoriích. "Ta naše byla vyhlášena hned jako první. Jedna porotkyně, která se stará o Aztécký stadion v Mexiku, mi řekla, že naše story zaujala ze všech kategorií úplně nejvíc. Prý jsme neměli konkurenci," řekl jeden z iniciátorů akce Lužánky Marek Fišer, který v Madridu převzal ocenění. Každého ze šestnácti vítězů uváděl na doprovodném panelu krátký text, který vysvětloval i rozhodnutí poroty. "Jde o opravdový příklad komunity sportovních příznivců, kteří při této akci společně vzkřísili zchátralý, ale milovaný stadion. Jejich úsilí, které získalo celostátní mediální pokrytí, se stalo příkladem pro další iniciativy různých společenství ve sportovní infrastruktuře," vysvětloval text u vítězného brněnského díla dobrovolníků. O zázračné obnově psala i zahraniční média.


I přesto, že je tady pusto a prázdno, stačí si na malou chvilku sednout a vnímat atmosféru fotbalového stadionu, ve kterém stále tepe život, tribuny duní pod výkřiky hesel, znějí za zpěvu chorálů, chvějí se při právě probíhající mexické vlně a někde v dálce můžete slyšet výkřik slova góóól...

10 komentářů:

 1. Je moc fajn, že fanoušci nenechali tohle místo zcela zchátrat a pustili se do jeho oprav. Však by byla takového místa velká škoda. Vždycky je mi smutno, když vidím nějakou budovu, která kdysi jistě vypadala moc hezky a nyní je z ní skoro ruina. Všechny takové stavby by si zasloužily pozornost, péči, opravu.. zasloužili by si druhou šanci. :-)
  A funguje stadion i nadále nebo se využil pouze v r. 2015 pro exhibiční utkání..? :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že nefunguje, i když hrací plocha je udržovaná na solidní úrovni, ale nejsme přímo z Brna, tak nemůžeme podat přesné informace ohledně využití. Vypadá to, že se opravdu využil jen pro exhibiční utkání. Fanoušci se nadále brigádně scházejí a vytrhávají plevel. Na druhou stranu, díky tomuto exhibičnímu utkání se snaha o záchranu stadionu dostala do podvědomí širší veřejnosti a nakonec událost sama donutila vedení Brna, aby se zamyslela nad budoucností areálu. Myslím, že v roce 2018 by se měla započít přestavba celého stadionu.
   Líbí se mi, že obyčejné nadšení fanoušků pod vedením Petra Švancary dokázalo zabodovat a dokázat světu, že fanoušci fotbalu nejsou z většiny výtržníci, ale dokáží se domluvit a táhnout za jeden provaz. Smekám před tímto dílem a jsem na takové lidi pyšná.

   Vymazat
 2. Ač sport není má doména, tvůj příběh mne zaujal - tolik se podobá životu. Jedna generace něco vybuduje - druhá to zničí a tak pořád dokola - jen čas od času se najde někdo, kdo dokáže navázat přetrženou nit a zdánlivě mrtvé, probudit k životu - takovým lidem fandím ! Díky za ten příběh, inspiroval k zamyšlení :) Užívej (nejen ty) barevného podzimu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mílo, dík a podzimu si užívám. No, zatím pracovně, ale příští týden mám dovolenou... hurá :o)

   Vymazat
 3. Petro to je moc zajímavý příběh. A to nadšení lidí kteří se pustili do oprav, to je až dojemné.
  Nedalo mi to, zvědavost, jestli se tam stále kope byla silnější :)
  Našla jsem dokonce FB stránky stadionu Za Lužánkami ... https://www.facebook.com/stadionzaluzankami/
  Měj se hezky:)
  Andrea

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Andreo, jé z toho odkazu jsem také čerpala :o)
   Příště se pokusím zpracovat nějaký veselejší foto příběh :o)
   Problém je, že mě vždy zaujme něco, co pak druzí nechápou, proč fotím, zjišťuji vše pro mne podstatné a pro druhé nepodstatné :o)
   Zdravím do úrodného kraje hřibů :o) Páá Petra

   Vymazat
  2. Petro, třeba chápou a taky je to zaujme, ale málo kdo se podělí o pocity a slova. A já se ráda nechám vtáhnout, tady u Tebe jsem našla pro mne dosud neznámá místa. Díky!:)

   Vymazat
  3. Andreo, asi tak nějak to bude :o)

   Vymazat
 4. Moc zajímavá a krásná reportáž a příběh!
  Pamatuji si ten zápas ze zpráv. Kéž by to spustilo úplnou obnovu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hlavně ten příběh lidí, který by měl být příkladem i pro ostatní!

   Vymazat

Děkuji za návštěvu a čas strávený na mém blogu. Přeji vám pohodový krásný den.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...