středa 3. srpna 2016

Kelčák

... nejvyšší hora Hostýnských vrchů Kelčský Javorník patří k významným krajinným dominantám střední Moravy. Zdvihá se příkře na západním okraji pohoří a přestože má jenom 865 metrů, tvoří zdaleka viditelný orientační bod. Se sousedním Hostýnem ho spojuje majestátní věnec zalesněných hor tvořící jádro Hostýnských vrchů. Více než 20 let nebylo z Kelčského Javorníku vidět vůbec nic a nečetní výletníci se mohli těšit maximálně z dosažení nejvyšší kóty, zápisu do vrcholové knihy nebo klidu okolního lesa. To vše je už minulostí a na nejvyšší bod Hostýnských vrchů míří ve dnech volna ze všech stran četné skupiny turistů, kteří chtějí zažít velkolepou podívanou do moravské krajiny.
 
 
Hostýnské vrchy, Chřiby, Svatý Hostýn, Hulín, Kroměříž
Chřiby, Kroměříž, Drahanská vrchovina, Holý kopec, Bystřice pod Hostýnem a Haná
Švédské šance, Přerov, Olomouc, Svatý Kopeček a rovná úrodná Haná
Oderské vrchy a Jeseníky
Valašské Meziříčí, Veřovické vrchy, Lysá hora, Radhošť a Beskydy
15. září 2015 proběhlo slavnostní otevření rozhledny Kelčský Javorník. Této slavnostní události však předcházelo několik let práce a vynaloženého úsilí všech, kteří byli spojeni myšlenkou a touhou rozhlednu na Kelčském Javorníku postavit.
Jedná se především o zástupce obcí náležejících do Podhostýnského mikroregionu, dále pak o aktivní členy Sdružení přátel Kelčského Javorníku a spousty dalších příznivců této myšlenky. Od první oficiálně zveřejněné myšlenky postavit rozhlednu uběhlo dlouhých 10 let. Během tohoto období byly překonávány nelehké překážky, proběhl nesčetný počet jednání na různých úrovních. V roce 2009 musela být provedena změna územního plánu obce Rajnochovice, na jejímž katastrálním území rozhledna stojí.
Následoval pak rok 2012, kdy Podhostýnský mikroregion vypsal architektonickou soutěž, do níž se přihlásilo úctyhodných 56 návrhů. Avšak jediný byl dílem ženy, ing. arch. Marty Balažikové z Brny a právě ten byl dílem vítězným. Ve zdlouhavém výběrovém řízení na zhotovitele díla byla vybrána firma Commodum, spol. s r. o. z Valašské Bystřice, které bylo v březnu 2015 Podhostýnským mikroregionem stanoviště oficiálně předáno a stavební práce mohly být zahájeny. Během 6 měsíců byla rozhledna dokončena.
Celková výška stavby je 35 metrů, přičemž výška horní vyhlídkové plošiny je 30 metrů. Má 156 schodů a celkem 12 zastavení s vyhlídkou rozmístěných v pravidelných intervalech. Osvětlení je napájeno fotovoltaickými články. Hodnota stavby je cca 10 miliónů (85% uznatelných nákladů je dotace z Regionálního operačního programu Střední Morava, 15% vlastní zdroje, které jsou tvořeny finančním podílem všech obcí Podhostýnského mikroregionu a dalších dárců finančních částek, mezi nimiž jsou obce z blízkého okolí a již zmiňované Sdružení přátel Kelčského Javorníku). Srdečné poděkování patří všem, kteří se jakkoli podíleli na zdárném průběhu realizace této myšlenky, každý dle svých sil a možností.
Vstup na rozhledu je celoroční, zdarma a s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky v souladu s Provozním řádem stavby.
( zdroj: informační tabule )
 
Rozhledna nestojí na nejvyšší kótě Kelčského Javorníku, ale o kus níže stranou. Důvodem je ochrana trigonometrického bodu, zřízeného již roku 1821 jako součást trigonometrické sítě I. řádu na území rakouské monarchie. V roce 1922 byl nad bodem vztyčen 12 metrů vysoký dřevěný pilíř, o dvacet let později 39,6 metrů vysoká dřevěná observační věž s pozorovacím stolem ve výšce 25 metrů. Ta se v roce 1956 zřítila, přičemž trosky se odklízely tři dny s pomocí koní. Kelčský Javorník byl později zahrnutý také do astronomicko-geodetické sítě a k pozorovacím účelům sloužila dřevěná měřická věž. V torzálním stavu stála ještě v únoru 1997.
Přírodní rezervace se nachází na severním úbočí Kelčského Javorníku, v nadmořské výšce 550 – 864 metrů, 3 km západně od Rajnochovic. Důvodem ochrany je původní pralesovitý porost horských bučin a javořin na suťovém svahu s karpatskou květenou. Geologickým podkladem jsou vrstvy pískovců a slepenců na jílovcích. Hlavními druhy stromového patra jsou javor klen, buk lesní, jasan ztepilý, přimísen je jilm horský a jedle bělokorá. V porostu najdeme různé druhy kapradin, starček vejčitý, měsíčnici vytrvalou, kyčelnici cibulkonosnou a devítilistou, lilii zlatohlavou. Z živočichů se vyskytují skokan hnědý, mlok skvrnitý, ropucha obecná, z ptactva pak strakapoud bělohřbetý, holub doupňák a hřivnáč, pěvuška modrá, lejsek malý. Lesní porosty, staré asi 160 let, začaly ve vrcholové partii rezervace na přelomu let 1978 – 1979 odumírat, zřejmě vlivem exhalátů z ostravské průmyslové aglomerace. V následujících letech byla vrcholová partie vytěžena a po neúspěšné výsadbě listnáči osázena smrkem. V současné době probíhá postupná náhrada smrčin výsadbou buku a javoru. Ostatní porosty jsou ponechány bez zásahu přirozenému vývoji.
 

8 komentářů:

 1. Jé paráda, takové výlety máme moc rádi. Krásné fotky.
  Přeju srpen plný pohody. Bětka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bětko, děkuji. Výlet byl dlouho plánovaný, dlouho odkládaný, ale nakonec jsme nejvyšší horu Hostýnských vrchů pokořili. Jen místní asi tuší, proč byl odkládaný, ale ten rozhled 360° je fantastický :o)
   Krásný srpen přeji i tobě, Petra.

   Vymazat
 2. Kopce miluju a tenhle určitě stál za to ! Moc pěkný obrázky :o))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mílo, pokud budeš mít někdy cestu na rodnou Hanou, tak Kelčák s rozhlednou doporučuji. Fakt to stojí za to!
   Zdravím do Jižních Čech a přeji krásné letní dny, Petra.

   Vymazat
 3. P®kné foto :-) na rozhlednu bych určo nevyšla,mám závratě :-) Krásný den Ila

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Při závratích nemá smysl rozhlednu navštěvovat, protože v okolí jsou stromy a nic nejde vidět :o(
   Krásné dny přeji i tobě, Petra.

   Vymazat
 4. Krásné, nejvíc mě dostala fotka č. 5:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud je č. 5 pohled na rovnou úrodnou Hanou, tak kvůli tomuto výhledu jsem výšlap plánovali :o)

   Vymazat

Děkuji za návštěvu a čas strávený na mém blogu. Přeji vám pohodový krásný den.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...