středa 20. července 2016

Švédské šance

... nenápadné návrší Švédské šance je zapsáno v historii několikrát. V 10. století bylo na tomto kopci hradiště a v minulosti se zde nacházely zbytky zdiva valů, vykopávaly se kopí, ostruhy, meče a jiné zbraně. V období třicetileté války, konkrétně v roce 1643, bylo využito výhodné polohy návrší k zbudování předsunutého opěrného bodu ležení švédských vojsk generála Linharta Torstensona, jeho hlavní tábor se nacházel nad Horní Moštěnicí, který se zde opevnil proti císařskému generálovi Matyáši Gallasovi a ten byl opevněn u Kojetína. Švédské šance jsou však spojovány i s novodobou historií.
Nedaleko značené turistické trasy, která zalesněným územím Švédských šancí prochází se nachází zbytky protiletadlového bunkru z roku 1927. Pozorovatelna spolu s celým komplexem místností, prošla složitějším vývojem. Za První republiky zde údajně nějaká stavba stála, během 2. světové války zde Němci také něco stavěli. Nicméně dnešní podoba byla objektu dána v 50. letech. Lze rozeznat zbytky ubikací a pozůstatek protiletadlového postavení. Podzemí zaujme rozsahem: 6 místností, 1 velký sál, 3 chodby, 1 pozorovatelna. Od opuštění v roce 1973 již vše jen chátrá. Celý komplex je značně zarostlý a vše je ve špatném technickém stavu!
Přerov
V pozadí Kelčský Javorník a Svatý Hostýn
Beňov
V pozadí Holý kopec
Vysílač na Holém kopci
Novodobá historie a následné zamlčení události o Masakru na Švédských šancích, který proběhl u Horní Moštěnice na návrší Švédské šance v noci z 18. na 19. června 1945. Příslušníci 17. pěšího pluku z Petržalky (bývalí příslušníci 1. československého armádního sboru) vedení poručíkem OBZ Karolem Pazúrem a osvětovým důstojníkem Bedřichem Smetanou zde zmasakrovali 265 obyvatel Dobšinej, Kežmarku, Gelnice, Mlynice a Janovej Lehoty pri Žiari nad Hronom. Povraždění byli hlavně Karpatští Němci a Maďaři, bylo však mezi nimi i několik Slováků. Naprostou většinu povražděných tvořily ženy a děti. Největší čeští znalci, co se tohoto masakru týče, František Hýbl a Tomáš Staněk, označují shodně celou událost za naprosto výjimečnou, která se svojí bestialitou vymyká všem ostatním zvěrstvům, k jakým v moderních dějinách Moravy došlo. Zejména složení obětí: 120 žen a 74 dětí povražděných za jednu noc, nemá podle nich obdobu dokonce ani v žádném z masakrů, které na Moravě spáchali nacisté.

Tragické svědectví o jedné z podob našeho poválečného vztahu k Němcům

6 komentářů:

 1. Petro, moc krásné pohodové letní fotky. Měj se hezky Ivana

  OdpovědětVymazat
 2. Zajímavý a smutný dokument...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Velmi smutný a nepochopitelný, proč něco takového se stalo?

   Vymazat
 3. Krásné obrázky!
  Ten dokument jsem si zatím nepustila - teď je toho smutného nějak moc.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za návštěvu a čas strávený na mém blogu. Přeji vám pohodový krásný den.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...