neděle 24. dubna 2016

Staré zámecké schody

... název Staré zámecké schody je oficiálně používán od roku 1829 a je patrně odvozen od Staré cesty, která již v 9. století vedla souběžně na Pražský hrad. Staré zámecké schody vedou od předhradí Pražského hradu na Malou Stranu, měří cca 150 metrů a byly vybudovány již někdy v 16. století. Paradoxem je, že Staré zámecké schody jsou mladší, než Nové zámecké schody. Současná podoba schodiště čítajícího 121 schodů je z let 1835 – 1837, kdy byla tato komunikace rekonstruována. Patří mezi nejkouzelnější místa Prahy a svou romantičností inspirovaly i českého vlastence a písničkáře Karla Hašlera, umučeného německými okupanty, k zlidovělé písničce "Po Starých zámeckých schodech". Ke 130. výročí jeho narození 31. 10. 2009 byl odhalen pomník autorovi stovek písní, který je umístěn na opěrné zdi Svatováclavské vinice na čtvrté podestě v horní části Starých zámeckých schodů. Tento prostor má symbolický význam pro Prahu i Karla Hašlera.
Karel Hašler se narodil 31. října 1879 v pražském Zlíchově. Učil se rukavičkářem, od roku 1897 hrál ve smíchovském divadle Pavla Švandy, poté hrál v Táboře, Brně a Lublani. V roce 1903 byl přijat do Národního divadla v Praze. Roku 1908 se oženil se sestrou klavíristy a hudebního skladatele Rudolfa Frimla. V roce 1916 byl propuštěn z Národního divadla pro nekázeň. Už před tím se ale začal živit svými písněmi. Během 1. světové války jezdil na turné po českých zemích a vystupoval po Praze. V roce 1919 otevřel vlastní hudební vydavatelství. Vystupoval často ve varieté na Vinohradech. Za 2. světové války i přes zákaz zpíval vlastenecké písně. Na začátku roku 1941 byl poprvé zatčen gestapem, podruhé odpoledne 2. září 1941, kdy přijelo na natáčení gestapo znovu a čtyři lidi ze štábu odvezlo, mezi nimi i Karla Hašlera. Prošel výslechy v Pečkárně, věznici v Drážďanech, v polovině října ho odvezli do koncentračního tábora Mauthausen. Konec byl krutý. Zanítila se mu rána od kopanců a ráno 22. prosince 1941 zemřel. Jedna z verzí jeho spoluvězňů o bezprostřední příčině Hašlerovy smrti vypráví, že byl v koupelně přivázaný pod sprchu a tak dlouho polévaný ledovou vodou, až dokonal.
Kolik toho vlastně legendární muzikant vytvořil? Podle seznamu, který doplňuje vzpomínkovou knihu Rudolfa Deyla Písničkář Karel Hašler, těch písniček napsal víc než tři stovky! Z nich určitě nejméně stovka se zařadila mezi evergreeny, z čehož plyne, že (řečeno dnešní terminologií) Hašler byl hitmakerem, který nemá v naší historii konkurenci. Řada z nich zlidověla natolik, že už na ně snad nikdo nemyslí jako na umělá dílka. I mezi dnešní mladou generací se těžko najde někdo, kdo by jich aspoň pár neznal. Mezi nejznámější písně patří Hoši od Zborova, Kampak na nás, bolševici?, Po starých zámeckých schodech, Pětatřicátníci, Ta naše písnička česká, Čí je Praha? Naše!, Já mám holku od Odkolků, Strahováček či Podskalák.
Již za jeho života byly podle jeho oblíbených písniček "hašlerek" pojmenovány tvrdé bylinkovo-mentolové bonbony Hašlerky.
 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za návštěvu a čas strávený na mém blogu. Přeji vám pohodový krásný den.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...