pátek 1. ledna 2016

Baguette

... správná francouzská bageta musí být křupavá, poznáte ji na poslech. Když si ji přiložíte k uchu a zmáčknete, křupne. Typický zvuk se ozve i několik hodin po vytažení z pece. Když bagetu rozříznete, měla by mít uprostřed velká oka a měla by vás trochu řezat do jazyku. 
Historie francouzské bagety není pravděpodobně příliš dlouhá. Říká se, že v období napoleonských válek, tedy na počátku 19. století, kdy byl nedostatek obilí a tím i chleba, se lidé začali bouřit. Aby bylo dost pro všechny, začal se připravovat chléb užší a delší, podobný dnešní bagetě. Ale ještě to nebyla ona. Druhá verze mluví o tom, že bagety se začaly péct v polovině 20. století ve Vídni a odtud teprve přicestovaly do Francie. A do třetice se říká, a to už zní věrohodně: v roce 1920 ve Francii uzákonili, že pekaři nesmějí chodit do práce dřív než ve 4 ráno. Což znemožňovalo třeba zemědělcům odnést si do práce čerstvý chléb. Tak pekaři začali péct pečivo skladnější a hlavně - rychlejší na přípravu. A to byla právě baguette - francouzsky proutek, hůlka.
Ve Francii najdete několik délek, šířek a druhů baget. Může být široká 5 cm, to je nejobvyklejší, ale také 8 cm, může být dlouhá 40 cm, ale také jeden metr. Bagety se správně připravují ručně. Každá z nich má projít čtyřma, pěti, možná šesti páry rukou, než se dostane k zákazníkovi. Těsto se připravuje v míchacím stroji. Do něj se vloží speciální jemně mletá mouka, voda, kvásek a sůl – vše se pečlivě naměří a naváží, žádné přiměřeně, přiměřeně... Těsto je třeba nechat odpočinout, rozválet, vyválet. Pak jde pěkně po francouzsku do chladícího boxu. Tam takzvaně zraje, neboli odpočívá, a to až 24 hodin. Teprve potom jde bageta do pece. Ještě předtím se ale ostrým nožíkem horní strana několikrát nařízne. Pekaři bedlivě hlídají správnou teplotu v peci, barvu pečících se baget. Ruční práce je znát, pečlivě se dodržují postupy, aby byl výsledek perfektní.
Jak bagetu skladovat a jak dlouho vydrží? Ideální je sníst ji brzy poté, kdy si ji koupíte. Není správné ji skladovat, není to úcta k té bagetě. Trhat, lámat nebo krájet? Cokoliv. Patří to ke stylu, patří to k Francii. 
( zdroj: http://www.rozhlas.cz )

RUSTIKÁLNÍ BAGETA

KYNUTÉ TĚSTO
225 ml vody
400 g špaldové mouky typ 1050
100 g celozrnné špaldové mouky
150 g vařených nastrouhaných brambor
2 lžičky lněného semínka
4 lžičky olivového oleje
2 lžičky soli
1/2 kostky droždí

Oloupané brambory uvařte v osoloné vodě a potom nastrouhejte nebo rozmačkejte. Všechny ingredience včetně brambor dejte do domácí pekárny a nechte vypracovat těsto. Potom těsto rozdělte na tři díly a z každého vyválejte obdelník, který srolujte do patřičného tvaru. Položte na plech s pečícím papírem, ostrým nožem udělejte zářezy na každou z baget a nechte pod utěrkou 50 minut kynout nebo můžete nechat pomalu kynout v lednici a upéct ráno k snídani. Bagety pomoučněte a pečte v troubě na 230°C asi 35 minut.
Dobrou chuť! 


Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za návštěvu a čas strávený na mém blogu. Přeji vám pohodový krásný den.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...