čtvrtek 16. července 2015

Slunečnice roční

... podivuhodný příběh o vzniku krásné květiny slunečnice vypráví řecký mýtus o zrazené lásce nymfy Klytie, kterou opustil bůh slunce Apollón. Ten se zamiloval do jiné, avšak ani tato láska neměla šťastný konec. Zrazená žárlivá nymfa Klytie totiž způsobila smrt své sokyně, neboť prozradila tento vztah jejímu otci. Rozzlobený otec nechal zaživa pohřbít svou dceru hluboko pod zem. I sám Apollón se snažil svou novou lásku oživit, ale nepodařilo se mu to. Proměnil ji tedy alespoň v kadidlovník. Bohem odvržená nymfa Klytie chřadla a chřadla, až nastala její proměna v květinu, která svou hlavu stále natáčí ke slunci, myslíc na boha Apollóna, jehož pozornost se snaží k sobě přitáhnout.
 
Slunečnici jako rostlinu ovšem staří Řekové neznali a ani znát nemohli. Zemí původu je zřejmě Jižní Amerika. Již 3 tisíce let před naším letopočtem tam slunečnici využívali Indiáni jako užitkovou rostlinu. Byla pro ně rovněž rostlinou posvátnou. V roce 1569, kdy byla slunečnice přivezena do Španělska, to už byl jen krok k tomu, aby se rozšířila po celé Evropě. V 17. století byla slunečnice jakýmsi symbolem mezi vládcem a ovládanými. V témže století se začala přidávat slunečnicová semena do pečeného chleba a od 19. století se ze slunečnicových semen začal lisovat olej. K proslavení slunečnic nejen v umění, ale celkově jistě přispěla i díla známých autorů, kterými byli Vincent van Gogh, Gustav Klimt, Paul Gauguin a rovněž Egon Schiele.
Pole se nachází na polní trati s pomístním názvem Výšavy, u kterého stojí socha svatého Antonína Paduánského z roku 1937. Podle leteckého snímkování z roku 1950 byla u sochy křižovatka polní cest, které směřovaly třemi směry. Postupem času byla jedna polní cesta zoraná a zůstala pouze polní cesta spojující dvě vesnice Machovou a Sazovice.

Slunečnice roční (Helianthus annuus)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za návštěvu a čas strávený na mém blogu. Přeji vám pohodový krásný den.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...