pondělí 27. července 2015

Katinka ®

... jedná se o velmi ranou samosprašnou odrůdu pološvestky, která je dílem Dr. Waltera Hartmanna z Hohenheimské univerzity v německém Stuttgartu. Nová odrůda Katinka ® byla vyšlechtěna v roce 1992 křížením odrůd "Ortenauer" x "Ruth Gerstetter". V ČR byla registrovaná v roce 2005. Plody jsou středně velké, oválné a mají ideální průměr okolo 34 mm. Slupka je středně tlustá, barvu má tmavě fialovou až modrou, krytou světle modrým ojíněním. Dužnina je bělavě žlutá až žlutozelená, pevná, šťavnatá, dobře oddělitelná od pecky. Chuť je sladce navinulá, aromatická, velmi dobrá, s vyváženým obsahem cukru a kyselin. Růst je středně bujný, korunu vytváří kulovitou až rozložitou. Plodnost je brzká, velká a pravidelná. Sklizeň je 38 dnů před odrůdou "Domácí velkoplodou", tj. v polovině až koncem července. Odolnost proti mrazu je střední až vysoká, proti napadení šarkou švestek je vysoká.
V Německu se odrůda Katinka ® používá především pro pekařské účely, ale lze ji použít také pro přímý konzum, sušení i pálení. Plody jsou vhodné k transportu.

MORAVSKÝ TÁČ
« HANÁCKÉ TRÓČ »

KYNUTÉ TĚSTO
500 ml mléka
125 g másla
2 žloutky
1 kg polohrubé mouky
1 kostka droždí
125 g cukru
2 lžičky soli
citronová kůra

sníh ze 2 bílků
2 lžíce vanilkového cukru

DROBENKA
 140 g hrubé mouky
100 g mletého cukru
špetka mleté skořice
100 g másla


Vymastíme dva nízké plechy, nalejeme na něj vykynuté řidší těsto, rukou je roztáhneme do všech rohů a hustě poklademe ovocem (třešně, meruňky, švestky, borůvky) – můžeme použít i kompotované. Posypeme drobenkou a necháme ještě asi čtvrt hodiny kynout. Pečeme v předehřáté troubě na 200°C. Hotové pocukrujeme.
(zdroj: Irma Zedníková  -  Z PŘEDPISŮ VENKOVSKÉ KUCHYNĚ  =>  SDH č. 19  z roku 1963) 
Dobrou chuť!


Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za návštěvu a čas strávený na mém blogu. Přeji vám pohodový krásný den.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...