neděle 21. června 2015

Vysílač

 ... v období mezi první a druhou světovou válkou zde byla postavena dřevěná konstrukce tzv. triangulačního bodu. V 60. letech 20. století byl  Holý kopec odborníky vyhlédnut pro stavbu retranslační věže pro televizní přenos. Se stavbou věže se začalo v květnu 1962, nejprve se postavily  šopy, obytné místnosti pro dělníky a místnosti pro podávání jídla. Vykopaly se hluboké základy v kruhovém půdorysu o průměru 12 m, naspodu se položila 45 cm tlustá betonová vrstva, pak se asi 2 m odskočilo a do výše 1 m se v kruhu položil  železobeton a na tom se teprve stavěla věž. Zdi věže jsou ze samého železobetonu, tlusté jen asi 15 cm. Věž má celkem 10 poschodí a výšku 46m, z každého poschodí jsou schody a uprostřed vede výtah. Obytné místnosti přímo ve věži pro udržovatele a stálou službu věže jsou ve čtvrtém patře. Kuchyňka, spíž, záchody a ostatní příslušenství.
Do konce října 1962 byla věž zhruba hotová, v práci se však pokračovalo přes celou zimu, ze spodu se vháněl do věže teplý vzduch, aby se mohlo pracovat. Na vrcholu jsou kolem dokola tři ochozy a úplně nahoře bylo instalováno zařízení pro příjem televizního přenosu a 15 m vysoká anténa o váze asi 15 q.  Zařízení nahoru dopravovala po několika částech helikoptéra. Celá stavba byla hotová do konce roku 1963 a kolaudována. V současné době je zařízení ve věži využíváno k jiným účelům než přenosu televizního signálu a není přístupná veřejnosti.
Za pěkného počasí  je odsud překrásný výhled do širokého okolí – ke Svatému Hostýnu, k hradu Helfštýn, ke Kroměříži, do roviny Hané. Věž je viditelná z dalekého okolí a je dominantou celého kraje.
Detail anténního systému ČRo Olomouc.
Déšť těsně před Kroměříží.
Déšť nad Kroměříží.

Kelčská pahorkatina

1 komentář:

Děkuji za návštěvu a čas strávený na mém blogu. Přeji vám pohodový krásný den.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...